Як ультрафіолетове проміння діє на організм людини

Виснаження озонового шару зменшує природний захист нашої атмосфери від шкідливого ультрафіолетового (УФ) випромінювання Сонця. Ця веб-сторінка містить огляд основних проблем зі здоров’ям, пов’язаних з надмірним впливом ультрафіолетового випромінювання на організм людини. Розуміння цих ризиків та вжиття розумних запобіжних заходів допоможе вам насолоджуватися сонцем, зменшуючи при цьому ймовірність виникнення проблем зі здоров’ям, пов’язаних із сонячним випромінюванням.

  • Рак шкіри (меланома та немеланома)
  • Передчасне старіння та інші пошкодження шкіри
  • Катаракта та інші пошкодження очей
  • Пригнічення імунної системи

Рак шкіри

Щороку діагностується більше нових випадків раку шкіри, ніж нових випадків раку молочної залози, простати, легенів і товстої кишки разом узятих. Кожен п’ятий американець протягом життя захворіє на рак шкіри. Щогодини від раку шкіри помирає один американець. Незахищений вплив ультрафіолетового випромінювання є найбільш запобіжним фактором ризику розвитку раку шкіри.

Меланома

Меланома, найсерйозніша форма раку шкіри, зараз є одним з найпоширеніших видів раку серед підлітків і молодих людей у віці 15-29 років. Хоча на меланому припадає близько трьох відсотків випадків раку шкіри, вона є причиною більш ніж 75 відсотків смертей від раку шкіри. Факторами ризику захворювання є ультрафіолетове опромінення та сонячні опіки, особливо в дитячому віці. Не всі меланоми пов’язані виключно з впливом сонця – інші можливі фактори включають генетичні фактори та недостатність імунної системи.

Немеланомні раки шкіри

Немеланомні раки шкіри менш смертельні, ніж меланома. Тим не менш, вони можуть поширюватися, якщо їх не лікувати, викликаючи каліцтво і більш серйозні проблеми зі здоров’ям. Існує два основних типи немеланомного раку шкіри: базальноклітинний і плоскоклітинний рак. Якщо їх виявити та лікувати на ранніх стадіях, ці два види раку рідко призводять до летального результату.

  • Базальноклітинні карциноми є найпоширенішим типом ракових пухлин шкіри. Зазвичай вони з’являються у вигляді невеликих м’ясистих шишок або вузликів на голові та шиї, але можуть виникати і на інших ділянках шкіри. Базальноклітинна карцинома росте повільно і рідко поширюється на інші частини тіла. Однак вона може проникати в кістки і завдавати їм значної шкоди.
  • Плоскоклітинний рак – це пухлини, які можуть виглядати як вузлики або як червоні, лускаті плями. Цей рак може перерости у великі утворення, і на відміну від базальноклітинного раку, він може поширюватися на інші частини тіла.

Передчасне старіння та інші пошкодження шкіри

Інші захворювання шкіри, пов’язані з впливом ультрафіолету, включають актинічний кератоз і передчасне старіння шкіри. Актинічний кератоз – це шкірні розростання, які виникають на ділянках тіла, що піддаються впливу сонця. Особливо схильні до цього типу ураження обличчя, кисті рук, передпліччя та “V”-подібна зона шиї. Хоча актинічний кератоз є передраковим, він є фактором ризику розвитку плоскоклітинного раку. Звертайте увагу на підняті, червонуваті, грубої текстури новоутворення і при їх виявленні негайно звертайтеся за медичною допомогою.

Хронічне перебування на сонці також спричиняє передчасне старіння, яке з часом може призвести до того, що шкіра стане товстою, зморшкуватою та шкірястою. Оскільки це відбувається поступово, часто проявляючись через багато років після того, як людина в основному перебувала на сонці, передчасне старіння часто розглядається як неминуча, нормальна частина старіння. Однак до 90 відсотків видимих змін шкіри, які зазвичай пов’язують зі старінням, викликані сонцем. При належному захисті від ультрафіолетового випромінювання можна уникнути передчасного старіння шкіри.

Катаракта та інші пошкодження очей

Катаракта – це форма пошкодження очей, при якій втрата прозорості кришталика ока затьмарює зір. Якщо її не лікувати, катаракта може призвести до сліпоти. Дослідження показали, що ультрафіолетове випромінювання збільшує ймовірність виникнення певних видів катаракти. Хоча катаракта виліковна за допомогою сучасної хірургії очей, вона погіршує зір мільйонів американців і коштує мільярди доларів на медичне обслуговування щороку.

Інші види ураження очей включають птеригій (розростання тканин, яке може блокувати зір), рак шкіри навколо очей та дегенерацію макули (частина сітківки, де зорове сприйняття є найбільш

гострим). Всі ці проблеми можна зменшити за допомогою належного захисту очей. Шукайте сонцезахисні окуляри, окуляри або контактні лінзи, якщо ви їх носите, які забезпечують від 99 до 100 відсотків захисту від ультрафіолету.

Пригнічення імунітету

Вчені виявили, що надмірний вплив УФ-випромінювання може пригнічувати належне функціонування імунної системи організму та природний захист шкіри. Наприклад, шкіра зазвичай захищає організм від чужорідних загарбників, таких як рак та інфекції. Але надмірний вплив ультрафіолетового випромінювання може послабити імунну систему, зменшуючи здатність шкіри захищатися від цих загарбників.